Zimowe atrakcje południa Europy – Borowec

borowiec bulgariaNiewielkie miasteczko opodal Sofii (72 km) oferujezimowy wypoczynek w tanich hotelach. Pewnie wiele osób się zdziwi, bowiem Bułgaria kojarzona jest raczej z letnim urlopem.Jest to jednak idealne miejsce dla wszystkich amatorów gór. Jest to obecnie drugi co do wielkości ośrodek narciarki tak blisko stolicy kraju. W okolicy znajdziemy wiele hoteli, restauracji, wypożyczalni nart i desek snowboardowych. Dla osób, które jeszcze nie potrafią jeździć na nartach z pewnością istotny będzie fakt, że szkoła narciarska w Borowcu uważana jest za najlepszą w Bułgarii. W dzisiejszych czasach wystarczy zarezerwować nocleg drogą internetową (dwójka w hoteluto wydatek rzędu 35 euro), wymienić złotówki na lewy (jeden lewa to średnio dwa złote) i miejscowe atrakcje są do naszej dyspozycji.

Bułgarski Borowec położony na wysokości 1350 m n.p.m. jest w kraju najstarszym, największym i zarazem jednym z najnowocześniejszym ośrodków turystyki górskiej. Borowec był dwukrotnie organizatorem zawodów Pucharu Świata w dyscyplinach alpejskich, najbardziej popularne są trasy biegowe. Znajdziemy tu ponad 45 km tras narciarskich o różnym stopniu trudności w 3 regionach – Sitnyakovo-Martinov (8 tras), Markudzhik (4 trasy) i Yastrebets (3 trasy). Szlaki pełne są również schronisk, gdzie można odpocząć i zjeść smaczny, gorący posiłek. Oczywiście można również skorzystać z wyciągów dywanowych, kilku krzesełkowych i orczykowych. Atrakcją jest także 25 min.przejazd kolejką gondolową na pobliski Jastrebek (2369 m b.p.m.). Jeździć tu można od połowy grudnia do kwietnia. Najchłodniejszym miesiącem jest styczeń – średnia temperatura to minus 4,8 st. C.

Urzekający swoim klimatem Borowec posiada wiele pensjonatów i hoteli o wyjątkowej architekturze. Miejscowe gospody zwanemechanamioraz licznekawiarenki posiadają ofertę na każdą kieszeń. Jednym z bardziej znanych regionalnych smakołyków jest sałatka sirene..

Miasteczko zostało przez bułgarskiego księcia w 1897r., pamiątką po nim jest między innymi Pałacyk Myśliwski Carska Bistrica, położony w parku przy trasie kolejki gondolowej, zaledwie 15 min. od historycznego centrum miasta.

Do Bułgari operuje z polski kulku przewoźników. Tanie loty dostępne są głównie latem, jednak warto rozpatrzyć aktualną ofertę lotnisk.

borowiec bulgaria