Ischgl – serce austriackiego regionu

IschglMiasto idealne dla rządnych wrażeń nawet bez nart. Doskonała infrastruktura narciarska, bogata baza hoteli i gwiazdy na każdym kroku.

Ischgl to centrum regionu, to tutaj właśnie skupia się nocne życie narciarskiego miasteczka. Centralnie położone Ischgl to serce regionu, szerokie trasy, świetne restauracje, bajeczne widoki i słynny Szlak Przemytników prowadzący na Szwajcarską stronę, tu czubek góry lodowej atrakcji.

Tu wcale nie trzeba przyjeżdżać na narty. Jeśli ktoś chciałby spotkać na koncercie Deep Purple, Scorpionsów, Mariah Carey, Kylie Minouqe, Roxette, Eltona Johna, czy Stinga – trafił właściwie. Położone w regionie Silvretta Ischgl i okoliczne narciarskie wioski, od lat słyną z nietuzinkowych wydarzeń, jak chociażby koncerty w ramach Top of The Mountain. Nim jednak arena zacznie wieczorem rozbrzmiewać rockowymi dźwiękami, do dyspozycji jest cały dzień i 356km narciarskich tras, na które wjechać można 70 wyciągami. W 1963roku ruszyła pierwsza kolejka linowa. Od tamtego czasu w Ischgl uruchomiono ich aż 43.

Dzień warto zacząć w wiosce Galtur – to ulubione miejsce rodzin z dziećmi i adeptów freeride – jazdy poza trasami. Położone niżej w dolinie Kappl słynie z szerokich stoków i Słonecznej Góry, z której można zjeżdżać przez cały dzień, w pełnym słońcu. Na koniec dnia warto zafundować sobie ośmiokilometrowy zjazd z doliny, a wieczorem wskoczyć na łyżwy i poślizgać się po tafli zamarzniętego jeziora w pobliskim See.

Kulinarny szlak

Na kulinarnym szlaku Św. Jakuba kucharze światowej klasy raczą gości wyszukanymi daniami. Warto zajrzeć do Huisler Alm w Kappl i rozkoszować się słońcem na specjalnym tarasie lub wypić coś mocnego w lodowym barze.

Białe rzeźby

Od 20 lat artyści z całego świata zjeżdżają do Ischgl, by na stokach tworzyć niesamowite śnieżne rzeźby. A narciarze mają szanse na bieżące oglądać postępy prac. W tym roku tematem przewodnim były samochody, które na zwiedzających czekają do wiosny.

Jazda na granicy

Poranek w Szwajcarii – popołudnie w Austrii. Narciarski „Szlak Przemytników” prowadzi 10km zjazdem na szwajcarską stronę, wprost do 50 wolnocłowych sklepów w Samnaun. Cały szlak to jedna z najpiękniejszych widokowo tras w regionie, której długość wynosi 35 km. Trzeba pamiętać o dowodach osobistych i limitach zakupów. Czasem zdarzają się kontrole, niech was nie zdziwią celnicy ubrani w strój narciarski z ubiegłego wieku.

A świstak siedzi i…

Wiadomo, zawija! W narciarskim świecie dzieci w Galtur świstaki dodatkowo pomagają milusińskim czerpać radość z nauki jazdy na nartach i licznych zabawach na śniegu. To bez wątpienia jeden z najlepszych, alpejskich terenów narciarskich dla dzieciaków. A jeśli pogoda nie dopisze, warto zajrzeć do tutejszego alpinarium i poznać świat gór, lodu i śniegu. No i spotkać świstaki.

Podróż i nocleg

Do Ischgl najłatwiej dojechać samochodem. Trzeba kierować się na Innsbruck. Na miejscu wiele jest hoteli na każdą kieszeń. Wiele z nich oferuje przepiękne widoki oraz wspaniałą kuchnię.