Góralski karnawał

Bukowina TatrzańskaCo roku u stóp Tatr, w Bukowinie Tatrzańskiej, odbywa się Góralski Karnawał. Rozpoczyna się od kolędowania, czyli składania życzeń świątecznych. Podziwiania strojów i pieśni nie ma wtedy końca. Potem do późnego wieczora odbywa się konkurs tańca zbójnickiego i przegląd par tanecznych, które prezentują krzesany, polkę z kropką, polkę obyrtkę, śtajerki i inne tańce.

Ostatniego dnia odbywają się zawody strzeleckie, narciarskie w strojach regionalnych oraz najsłynniejsze zawody „kumoterek”, czyli ozdobnych sań góralskich. A wieczorem po tylu wrażeniach trzeba koniecznie spróbować pysznych góralskich potraw i popić je śliwowicą albo grzanym winem.

Jeśli zima, to oczywiście w Zakopanem, na dobre przychodzi tu w grudniu i zostaje do końca lutego. Będąc tu koniecznie trzeba znaleźć czas na spacer po ośnieżonych zaułkach i tłumnych Krupówkach, gdzie sprzedamy sprzedawców góralskich przysmaków. W ziemie najpiękniej prezentują się zabytkowe domy, drewniany kościół i cmentarz na Pęksowym Brzyzku. Warto również przejść Drogą pod Reglami pod przysypanymi śniegiem smrekami, jak górale nazywają świerki. Dalej można podziwiać skocznie narciarską Wielka Krokiew, na której co roku w styczniu odbywają się zawody Pucharu Świata.

Turystów w Zakopanem kuszą ośnieżone Kuźnice, Jaszczurówka, Cyrhla, Antałówka, Przysłop Miętusi, Dolina Kościeliska. Kusi również kolejka linowa na Kasprowy Wierch, by z góry, z okien wagoniku delektować się pięknymi widokami.

W czasie trwania karnawału można także wybrać się w przejażdżkę kumoterką zaprzężoną w konie, która po grzbiecie Gubałówki zawiezie nas do aż na samym szczycie wzniesienia. w porze wieczorowej kumoterki na ulicach przywołują dawne czasy koni i naftowych lamp.

Zarówno zakopane jak i Bukowina Tatrzańska do doskonałe miejsca dla amatorów narciarstwa i snowboardu, lecz bez względu na umiejętności warto wykupić ubezpieczenie podróżne, które uchroni nas od niepotrzebnych kosztów w razie problemów na stoku. Jak wiadomo zbliżają się ferie zimowe a w myśl przysłowia cudze chwalicie, swego nie znacie, warto rozważyć to propozycję. Tatry po polskiej stronie oferują dobrze przygotowane stoki, kolejki, oraz bogata bazę noclegową. Ceny noclegów zaczynają się już od 40 złotych w kwaterach prywatnych, pensjonaty i hotele są nieco droższe.